Przejdź do treści

Menu:

Kategoria: Dostępność w internecie

  • Audycja Tyflopodcast – O blogu MoimiOczami.pl

    logotyp Tyflopodcast

    W rozmowie z Alicją Witek o sobie i prowadzonym przez siebie blogu opowiada Michał Dębiec.

    Czytaj cały artykuł »

  • Pieniądze w banku powinny być bezpieczne, ale także dostępne

    Fasada budynku z napisem Bank

    Wraz z rozwojem technologii, Internetu i rynku finansowego, następuje także poszerzenie oferty banków dla klientów indywidualnych. Korzystamy dziś z wielu kont w różnych bankach, co wiąże się także ze zwiększoną liczbą kart płatniczych w portfelach Polaków i rzadszym gromadzeniem gotówki. Własne pieniądze mogą być momentalnie wypłacane i dostępne przez całą dobę, co daje ogromną wygodę i ścisłą kontrolę właściciela środków finansowych nad ich wykorzystaniem. Oferty bankowe przyciągają atrakcyjnym oprocentowaniem, łatwym dostępem do kredytów oraz przyjaznością dla klientów. Osoby niepełnosprawne także korzystają z tych ofert, choć często mają z tym duże problemy. Trend na rynku finansowym jest jednak taki, że wiele banków dokonało istotnych zmian, aby ich produkty i usługi były także dostrzeżone przez klientów z niepełnosprawnością. Poniższy artykuł jest częściowo subiektywną oceną tych zmian, ale także syntezą propozycji udogodnień opracowywanych przez środowisko osób z niepełnosprawnością.

    Czytaj cały artykuł »

  • WordPress, wygodny system dla własnej strony internetowej

    Data: 22-10-2014, kategoria: Dostępność w internecie Zobacz komentarze (1)

    logo Wordpress

    W zamierzchłych latach 90’ dwudziestego wieku, co jest już niemal prehistorią w technologiach komputerowych i internetowych – żyli ludzie, którzy korzystali z modemu telefonicznego do łączenia się z Internetem za pośrednictwem specjalnego numeru 0202122. Posiadali oni klawiatury podobne do naszych, a w ich myszkach żyło kulkowe serce. Ludzie ci posiadali również ambicje, aby prowadzić strony internetowe. Osiągnęli zatem wyższy szczebel ewolucji ucząc się kodu HTML (HyperText Markup Language – hipertekstowy język znaczników), oraz kombinując z tabelkowym układem graficznym. Okazało się, że każdy domorosły „programista HTML”, bo takim właśnie, zaszczytnym tytułem mianował się często taki użytkownik, mógł publikować w sieci własne treści z angielska content. Nie zawsze content był mądry, liczyło się jednak głównie to, że się dało być publicystą internetowym. Dziś rzeczywistość jest jeszcze gorsza (z pewnego punktu widzenia), ponieważ publikować swoje treści może każdy pisarz, nawet nie znając HTML. Efektem jest ogromne zróżnicowanie idei, punktów widzenia i filozofii życiowych – słowem – Wielki Chaos. Ja jednak należę do grona miłośników tego chaosu i przyczyniam się do niego prowadząc własnego bloga. W tym artykule poruszę kwestie dotyczące silników do stawiania stron, ze szczególnym uwzględnieniem mojego ulubionego WordPressa. Nie zapomnę także o poruszeniu tematyki dostępności tego silnika dla redaktorów niepełnosprawnych.

    Czytaj cały artykuł »

  • Tryb dużego kontrastu – audycja Tyflopodcast – 03.09.2012

    Data: 04-09-2012, kategoria: Dostępność w internecie Brak komentarzy

    logotyp Tyflopodcast

    Przedstawiam audycję Tyflopodcast, w której zajęliśmy się szczególnie istotną i często pomijaną w dyskusjach o barierach kwestią dostępności informacji, jaką jest TRYB DUŻEGO KONTRASTU. W składzie Michał Dębiec, Mikołaj Rotnicki, Paweł Zadrożny i Michał Dziwisz rozmawialiśmy o tym specyficznym ustawieniu kolorystyki ekranu, którego używanie niestety często oznacza walkę z nieco innymi barierami, niż w przypadku osób niewidomych. Uzupełnieniem tej audycji jest artykuł „W krainie dużego kontrastu„, który napisałem parę miesięcy temu. Zapraszam do posłuchania audycji i włączenia się do dyskusji.

    Czytaj cały artykuł »

  • Prawo zaczyna wymagać dostępności stron internetowych

    Data: 11-07-2012, kategoria: Dostępność w internecie Brak komentarzy

    Prawo zaczyna wymagać dostępności stron internetowych

    Jak poważnym i powszechnym problemem jest wykluczenie cyfrowe wie każdy, kto go doświadczył. Wyobraź sobie, że chcesz skorzystać z bankowości elektronicznej i nie możesz, chcesz dokonać zakupu w sklepie internetowym i nie możesz, chcesz wystawić pozytywny komentarz uczciwemu kontrahentowi na Allegro i nie możesz, chcesz pogadać z przyjaciółmi przez komunikator i nie możesz. Jak się z tym czujesz? Wnerwiony, zrozpaczony, zależny od innych? To właśnie codzienność dla wykluczonych cyfrowo, którzy dzięki niekompetencji twórców stron internetowych i aplikacji zostają zepchnięci na margines. Państwo polskie, po długich namowach, postanowiło pozbyć się takiej dyskryminacji ze swoich serwisów. Oto długo wyczekiwana ustawa. Mam nadzieję, że zmieni nie tylko strony administracji publicznej.

     

    Czytaj cały artykuł »

  • PKO BP stworzyło bariery dla niewidomych

    Data: 03-04-2012, kategoria: Dostępność w internecie 6 komentarzy

    logo niedostępnego pko bp

    Oto jak bank dokonał zmian pomijając zasady uniwersalnego projektowania i olewając testy z użytkownikami. Z dnia na dzień niepełnosprawni użytkownicy stracili możliwość korzystania z bankowości elektronicznej. Wstyd!

    Czytaj cały artykuł »

  • W krainie dużego kontrastu

    Data: 03-02-2012, kategoria: Dostępność w internecie 2 komentarze

    kontrastujący tekst

    „Pomóżcie Michałowi, bo spaliła mu się karta graficzna w komputerze” – takie zdanie usłyszałem kiedyś od współpracownika z sąsiedniego działu firmy, który przeszedł za moimi plecami i spojrzał w monitor. Uspokoiłem go, że karta graficzna w laptopie ma się całkiem dobrze, a to, co widzi na moim ekranie, jest tzw. trybem dużego kontrastu. Użytkownik taki, jak ja, korzysta z niego jako z podstawowego schematu kolorystycznego w systemie, by móc cokolwiek przeczytać. Bez niego standardowe jasne tła raziłyby i zacierały tekst. Jakie problemy niesie za sobą korzystanie z takiego trybu? Niestety, duże…

    Czytaj cały artykuł »

  • Czy smartphone’y i tablety są szansą dla niepełnosprawnych wzrokowo?

    Data: 31-01-2012, kategoria: Dostępność w internecie Zobacz komentarze (1)

    Czy smartphone’y i tablety są szansą dla niepełnosprawnych wzrokowo?

    Podobno smartphone’y, wielofunkcyjne urządzenia mobilne, potrafią już wszystko – wyświetlać zawartość książek, stron internetowych, przedstawiać rozkłady jazdy, notatki, pogodę, osobiste kalendarze. Do tego mogą służyć jako telewizor, radio, dyktafon, kamera, aparat fotograficzny, czytnik kodów kreskowych, rozpoznawacz kolorów. Wszystko to, co nie jest funkcją telefonu, a zawiera się w smartphone’ie – jest bardzo silnie reklamowane i opisywane. Pomyślałem zatem, że również chciałbym mieć takie czarodziejskie urządzenie, które (podobno) zadowoli każdego, więc również użytkownika słabowidzącego o specyficznych (aczkolwiek wcale nie rzadkich) wymaganiach. Moja stara Nokia E66 ledwo już działała, a chodzenie po stronach internetowych nie było wygodne z uwagi na bardzo drobny, niedający się bardziej powiększyć tekst. Postanowiłem znaleźć urządzenie wyposażone w czytnik e-booków (w PDF-ie) oraz przeglądarkę internetową i dostępne dla mojej wzrokowej niepełnosprawności. Cena nie grała roli. Co wybrałem? Odpowiedź może zaskoczyć…

    Czytaj cały artykuł »