Przejdź do treści

Menu:

Samospis internetowy jest niedostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Data: 4 kwietnia 2011

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego zbadała w dniach 30 marca – 1 kwietnia dostępność dla osób niepełnosprawnych aplikacji do samospisu internetowego na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Okazało się, że formularze w obecnej formie są częściowo lub całkowicie niedostępne dla polskich obywateli z niepełnosprawnością wzroku oraz dla innych grup odbiorców, np. seniorów. 

Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011r. będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej i drugim z możliwością samospisu internetowego.

Jak się okazało dostępu do niego nie będą miały osoby niewidome, a to znacznie zmniejsza ich szansę na udział w Narodowym Spisie Powszechnym. To bardzo ważne by dane zgromadzone podczas spisu były zgodne z rzeczywistością, bo w oparciu o nie kształtowana będzie polityka wielu instytucji publicznych.

Raport sprawdzający dostępność formularza wykazał szereg problemów z jakimi na co dzień zmagają się osoby z dysfunkcją wzroku w Internecie. Aplikacja zawierała szereg elementów ważących o jej dostępności, np. konieczność przepisywania kodu z obrazka, brak alternatywnych opisów grafiki, oraz wiele treści, których programy czytające ekran nie były w stanie w ogóle dostrzec. Również kod w jakim został napisany program do samospisu zawierał wiele niezgodności z międzynarodowymi standardami dostępności W3C.

Fundacja działa, aby osoby niepełnosprawne i starsze w czasach cyfryzacji instytucji publicznych i możliwości załatwiania spraw urzędowych przez Internet, nie były pomijane. Dlatego raport z audytu został przesłany do GUS-u, aby ten mógł wszelkie wykazane błędy naprawić. Spis powszechny potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca.

 

Źródło: Aktualności Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego

Bądź na bieżąco - subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Bądź na bieżąco – subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Dodaj komentarz do artykułu z Facebooka:

Dodaj komentarz do artykułu przez formularz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz będzie widoczny na stronie, ale nie uczestniczy w dyskusji na Facebooku