Przejdź do treści

Menu:

Kierowcy uczą się jak pomóc niewidomemu w podróży (Kraków)

Data: 29 maja 2012

Szkolenie kierowców

Cykliczne i obowiązkowe szkolenia personelu transportowego są jednym z kluczowych czynników zwiększających dostępność podróży każdemu, a szczególnie osobom o ograniczonej mobilności. Włączenie szkoleń prowadzonych przez osoby niepełnosprawne do ramowego wyposażenia kwalifikacji kierowcy i motorniczego ma długą historię w krajach Europy Zachodniej. Wierzę, że moda ta powoli dociera do Polski, o czym może świadczyć postawa krakowskiego przewoźnika.

Źródło: Informacja prasowa MPK Kraków S.A.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne  SA rozpoczęło współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Efektem tej współpracy są specjalne szkolenia dla motorniczych i kierowców dotyczące tego, jak się zachować, aby zapewnić osobie niewidomej lub słabowidzącej bezpieczną i komfortową podróż miejskim autobusem i tramwajem.

szkolenie kierowców

Podczas ogólnopolskich zawodów kierowców komunikacji miejskiej, jednym z zadań była pomoc niewidomemu w wejściu do autobusu. fot. T. Bielecki

Podczas ogólnopolskich zawodów kierowców komunikacji miejskiej, jednym z zadań była pomoc niewidomemu w wejściu do autobusu. fot. T. Bielecki

Warto podkreślić, że podczas takiego szkolenia uczestnicy mogli na własnej skórze doświadczyć jak to jest, kiedy ma się bardzo poważną wadę wzroku. Każdy z prowadzących mógł bowiem przymierzyć specjalne okulary w znacznym stopniu ograniczające zdolność widzenia. Jednocześnie każdy z kierowców i motorniczych biorących udział w takim szkoleniu był szczegółowo instruowany jak pomagać czekającej na przystanku osobie niewidomej podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu. W tym roku odbyło się już kilka takich szkoleń. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu prowadzących.

Podobne działania MPK SA prowadziło także w przeszłości. Szkolenia dla kierowców i motorniczych prowadziły oprócz przedstawicieli środowisk niewidomych, także osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Warto podkreślić, że krakowski przewoźnik stara się cały czas poprawiać komfort przejazdu osobom niepełnosprawanym. To przede wszystkim dla nich w krakowskich tramwajach i autobusach funkcjonuje głosowe zapowiadanie przystanków oraz kupowane są nowe niskopodłogowe pojazdy. W dwóch krakowskich tramwajach testowany jest także specjalny przycisk emitujący dźwięk do otwierania drzwi, który ma ułatwić podróżowanie właśnie osobom niewidomym i słabowidzącym.

Bądź na bieżąco - subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Bądź na bieżąco – subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Dodaj komentarz do artykułu z Facebooka:

Dodaj komentarz do artykułu przez formularz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz będzie widoczny na stronie, ale nie uczestniczy w dyskusji na Facebooku