Przejdź do treści

Menu:

Inteligentne światło na ulicach i w parkach Gliwic

Data: 18 czerwca 2012

Rynek nocą - fot. Łukasz Wspaniały

Bardzo ciekawy pomysł, który ma pewien wpływ na dostępność przestrzeni miejskiej dla osób niepełnosprawnych. Jak wiadomo, jaśniejsze są żółte lampy, które teraz będą przy pobocznych  szlakach. Główne ulice będą miały lampy białe, ale być może silniejsze. Jest to też posunięcie, które prawdopodobnie „doświetli” mroczne parki i uliczki. Dla każdego słabowidzącego ze ślepotą zmierzchową będzie to ciekawy temat do opiniowania. Oby było za co chwalić.

W Gliwicach zmieni się kolorystyka oświetlenia ulic

Źródło: Gazeta.pl

Rynek nocą - fot. Łukasz Wspaniały
Rynek nocą – fot. Łukasz Wspaniały

Miasto Gliwice i Tauron Dystrybucja GZE podpisały umowę w sprawie opracowania wspólnej koncepcji oświetlenia dróg, ulic, parków, skwerów, obiektów budowlanych i obiektów małej architektury. Unikatowy w skali kraju projekt ma podnieść jakość oświetlenia w mieście.

Przetarg na „Opracowanie Masterplanu oświetlenia obszaru miejskiego Miasta Gliwice” ogłoszono w październiku ubiegłego roku. W marcu zakończył się pierwszy etap projektu dotyczący wyodrębnienia najważniejszych obiektów. W najbliższym czasie przeprowadzona zostanie częściowa inwentaryzacja oświetlenia, klasyfikacja dróg oraz graficzne przedstawienie temperatur barwowych, czyli określenia barwy światła dla poszczególnych kategorii dróg. Jednoznacznie na biało oznaczone będą główne trakty komunikacyjne, podrzędne ulice na żółto.

– „Inteligentne światło dla inteligentnego miasta” to hasło przewodnie masterplanu, który poprzez uporządkowanie struktury świetlnej miasta pozwoli podnieść również jego atrakcyjność w oczach mieszkańców i turystów. Koncepcja ta jest propozycją stworzenia nowej, inteligentnej wizytówki miasta, która mogłaby połączyć charakterystyczne elementy historyczne Gliwic, jak np. odlewnictwo, z jego innowacyjnością i nowoczesnością – informuje biuro prasowe Tauron GZE Dystrybucja.

Nowe oświetlenie ma odznaczać się niezawodnością, oszczędnością i prekursorskimi rozwiązaniami.

luc, Gazeta.pl Gliwice

Bądź na bieżąco - subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Bądź na bieżąco – subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Dodaj komentarz do artykułu z Facebooka:

Dodaj komentarz do artykułu przez formularz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz będzie widoczny na stronie, ale nie uczestniczy w dyskusji na Facebooku