Przejdź do treści

Menu:

Szkolenia kierowców nt. niepełnosprawności (Malbork)

Data: 18 czerwca 2012

Szkolenie kierowców Malbork - Fot. Piotr Jankowski

Kolejne miasto zaczyna otwierać się na bezpośrednie metody współpracy z osobami niepełnosprawnymi. Szkolenie było niestety krótkie i zorientowane na jedną tylko niepełnosprawność (wcale nie główną, którą dotknięci są pasażerowie komunikacji miejskiej), ale doceniam fakt, że się odbyło. Oby więcej, oby częściej.

Malbork: Uczyli kierowców MZK pomagać niepełnosprawnym w autobusie

Źródło: Malbork.NaszeMiasto.pl

Szkolenie kierowców Malbork - Fot. Piotr Jankowski

Szkolenie kierowców Malbork - Fot. Piotr Jankowski

Kierowcy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Malborku będą teraz dokładniej wiedzieć, jak pomóc osobie na wózku inwalidzkim dostać się do autobusu i wyjechać z niego. Z pozoru proste, ale wiele dające szkolenie odbyło się we wtorkowe przedpołudnie w bazie MZK. To inicjatywa Michała Ławryszka, pełniącego od ponad 4 miesięcy funkcję konsultanta burmistrza ds. osób niepełnosprawnych.

– Kierowcy mają swoje umiejętności w tym zakresie, ale znikome, choćby dlatego, że mało osób niepełnosprawnych korzysta z komunikacji masowej albo same sobie jakoś radzą. Uwrażliwialiśmy przede wszystkim na to, by nie wykonywać wszystkiego samodzielnie, tylko pytać osobę na wózku, jak jej pomóc – mówi Michał Ławryszek. – W Malborku takie spotkanie odbyło się pierwszy raz. Mamy nadzieję, że wpłynie to na zwiększenie zaufania osób na wózkach do umiejętności kierowców i będą one częściej korzystać z komunikacji oraz prosić kierowców o pomoc.

Bodźcem do zorganizowania ćwiczenia były zbliżające się Dni Malborka, a dokładnie wydzielenie odrębnego sektora dla osób niepełnosprawnych podczas koncertu grupy Zakopower, który odbędzie się w najbliższy piątek (15 czerwca) na stadionie przy ul. Toruńskiej. MZK uruchomi tego dnia dodatkową linię na stadion. Szkolenie ma przygotować kierowców na pomoc osobom na wózkach, które autobusem miejskiego przewoźnika będą chciały dotrzeć do wyznaczonego sektora.

Szkolenie trwało około 1,5 godziny.

Po części wstępnej, teoretycznej przyszła pora na praktykę. Na co dzień kierowcy nie mają zbyt często okazji ku temu. Tym razem, korzystając z obecności Michała Ławryszka i Leszka Majewskiego, mogli przećwiczyć wsiadanie osoby na wózku inwalidzkim do autobusu i wysiadanie (w dwóch wariantach: z położoną platformą do zjazdu i, w trudniejszym, bez platformy).

Kierowcy w większości ze zrozumieniem podeszli do tej inicjatywy. Jedna pani, kierowca, nawet sama chciała usiąść na wózku, by na własnej skórze przekonać się, jak wsiadanie i wysiadanie wygląda z perspektywy osoby niepełnosprawnej – mówi Ławryszek.

Bądź na bieżąco - subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Bądź na bieżąco – subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Dodaj komentarz do artykułu z Facebooka:

Dodaj komentarz do artykułu przez formularz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz będzie widoczny na stronie, ale nie uczestniczy w dyskusji na Facebooku