Przejdź do treści

Menu:

System nawigacji Navatar dla niewidomych

Data: 5 sierpnia 2012

System nawigacji Navatar dla niewidomych

Dosyć zdawkowa informacja, ale na pewno warto śledzić losy tego projektu. Nawigowanie wewnątrz budynków za pomocą smartfona – to byłoby coś (zakładając, że smartfony będą bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych).Źródło: automatyka.pl

Naukowcy z University of Nevada stworzyli nawigację, która pomoże poruszać się wewnątrz budynków ludziom niewidzącym. Co więcej, system Navatar może działać na każdym smartfonie.

System Navatar wykorzystuje cyfrowe dwuwymiarowe mapy, które dla wielu budynków są już gotowe oraz niedrogie czujniki, jak przyspieszeniomierze czy komapsy, które są dostępne w większości smartfonów. System lokalizuje i śledzi użytkownika wewnątrz budynku, wyszukując mu najodpowiedniejszą trasę i kierując go krok po kroku do celu. Każdy, kto miał do czynienia z niewidomym lub niedowidzącym wie, jakie trudności sprawją im urządzenia z ekranem dotykowym. Dlatego naukowcy wyposażyli je w syntezator mowy, a użytkownicy głosem potwierdzają obecność charakterystycznych punktów. – Zaletą takiego rozwiązania jest też to, że użytkownik może zostawić swój telefon schowany w kieszeni i mieć obie ręce wolne – mówi Kostas Bekris z University of Nevada.

Naukowcy starają się obecnie zaimplementować swój system nawigacji w innych środowiskach i zintegrować go z zewnętrznymi systemami wykorzystującymi GPS.

Bądź na bieżąco - subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Bądź na bieżąco – subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Dodaj komentarz do artykułu z Facebooka:

Dodaj komentarz do artykułu przez formularz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz będzie widoczny na stronie, ale nie uczestniczy w dyskusji na Facebooku