Przejdź do treści

Menu:

O dostępnych stronach na MoonCampie w Krakowie

Data: 10 grudnia 2010

A czy Twój serwis jest dla każdego - okładka prezentacjiWczoraj miałem przyjemność poprowadzić prezentację „A czy Twój serwis jest dla każdego?” na comiesięcznym spotkaniu MoonCamp w Krakowie. Prezentacja miała na celu pokazanie nieco innego punktu widzenia na kwestie widzialności serwisów internetowych. Myślę, że po raz pierwszy temat został ujęty w taki sposób, ale czy w jakimś zakresie dotarł do świadomości audytorium – to się okaże. „Po owocach ich poznacie”.

Wiele zapytań dotyczyło opłacalności przystosowania serwisów pod potrzeby użytkowników nietypowych (typowi naprawdę nie istnieją). Moje zdanie jest takie – na pewno przebudowa serwisu jest problematyczna, dlatego lepiej na samym początku zrobić dostępny serwis – wybierając właściwego wykonawcę WCALE nie płacimy więcej – to powinno być w standardzie. Poza tym poprawki dotyczące np. wstawiania alternatywnych opisów do obrazków na stronie to naprawdę taki wielki wydatek i wysiłek dla wielkich firm interaktywnych? Nie chciałbym współpracować z kimś, kto tak uważa…

Istotną częścią prezentacji było stwierdzenie: dostępny serwis jest bardziej seofriendly – lepiej pozycjonuje się w wyszukiwarce. Jeśli uważasz projektancie, że 650 000 osób w Polsce, którzy korzystają z internetu w sposób alternatywny to mało, to co powiesz o robotach Google? To one decydują, czy Twój serwis pokaże się na dobrej pozycji całej reszcie użytkowników. A użytkownicy przeglądarek mobilnych to też margines nie warty minimum wysiłku?

Tyle, jeśli chodzi o komentarz, którego niestety nie udało mi się wykrzyczeć na prezentacji 🙂

Poza tym podobały mi się bardzo żywiołowe reakcje – widać, że temat dostępności stron jest dla projektantów istotny i ciężki do ogarnięcia. Nie są jednak sami w swoim projektowaniu – zawsze mogą skonsultować projekt z osobami niepełnosprawnymi.

Jedna nauka, która płynie dla wszystkich twórców stron jest taka: wszystkie zasady i rady są niczym, jeśli nie potrafi się przetestować własnych wdrożeń.

Niebawem powrócę na bloga ze skrawkami prezentacji.

Audytorium dziękuję za cierpliwość, bo z 20 minut, planowanych na prezentację, zrobiło się prawie 1,5 godziny…

Bądź na bieżąco - subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Bądź na bieżąco – subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Dodaj komentarz do artykułu z Facebooka:

 • Wiktor

  10-12-2010

  Naprawde ciekawa i fajna prezentacja + prelekcja. Profesjonalizm w każdym calu. Nie tylko mnie otworzyły się oczy (wydawałoby się, ze otwarte) na kilka spraw. Bardzo mi sie podobalo (i nie tylko mnie) i zaintrygowało. Mam nadzieje, że gdzieś, kiedyś znów coś ciekawego, przygotowanego przez Ciebie usłyszę i zobaczę.

 • Michał

  10-12-2010

  Hej, byłem wczoraj na Twojej prezentacji i powiem szczerze tylko dla niej było warto przyjść. Jestem projektantem z kilkuletnim stażem, ale przyznam się bez bicia, że dzięki Twojej prezentacji dowiedziałem się dużo. Alternatywne opisy czy title przy elementach zawsze traktowałem jako podstawa pod kątem SEO, ale teraz wiem, że dzięki temu „udostępniłem” niejeden site osobom słabowidzącym i niewidomym. Moja wiedza na temat projektowania pod kątem tych osób ograniczała się do czarnego tła i żółtych literek. Wiedziałem że używacie readerów tekstu nie wiedziałem tylko że są tak dobre i potrafią z dobrze oprogramowanej strony (zgodnej ze standaradami) wyciągnąć tak wiele.

  Trochę śmieszna była dyskusja pod koniec na temat tego że firmy powinny wpisać sobie w „standardy” robienie stron według standardów, ale to mowiły osoby które nie wiedza co to W3C a walidator HTML czy CSS uważają za sprzęt kosmiczny.

  Dzięki jeszcze raz, pozdrawiam

  Michał Kokociński
  Projektant w dziale Design Studio Onet.pl

 • michaldebiec

  13-12-2010

  Bardzo dziękuję za dobre słowa. Jeśli prezentacja wzbudziła zainteresowanie projektantów i twórców stron oraz jeśli zasygnalizowała pewne bariery – znaczy to, że spełniła swój cel i było warto. Postaram się sukcesywnie przerabiać prezentację na wersję artykułową i zamieszczać na blogu, by było to utrwalone. Również mam nadzieję, że kiedyś będzie okazja do kolejnych prezentacji tego typu. Gdyby ktoś planował np. szkolenia dla projektantów – zapraszam do kontaktu ze mną 🙂
  Pozdrawiam wszystkic MoonCampowców i nie tylko 🙂

Dodaj komentarz do artykułu przez formularz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz będzie widoczny na stronie, ale nie uczestniczy w dyskusji na Facebooku