Przejdź do treści

Menu:

Wybory prezydenckie: Tragiczna dostępność stron kandydatów

Data: 21 czerwca 2010

Politycy potrafią obiecać każdemu wszystko. Osoby niepełnosprawne też głosują, więc każdy kandydat na Prezydenta RP chwali się, że coś tam dla nich zrobił, albo zrobi. Publikują programy w internecie, zapominając kompletnie o tym, że serwis powienien być dostępny. Badania pokazały, że w stawce wyborczej było tylko 5 kandydatów. O pozostałych osoba z dysfunkcją wzroku nie wie nic, dzięki kardynalnym błędom na stronach internetowych.

Żródło: Dziennik Internautów
http://di.com.pl/news/32193,0,Wybory_prezydenckie_Tragiczna_dostepnosc_stron_kandydatow.html

W przededniu wyborów prezydenckich Fundacja Widzialni we współpracy z Politechniką Krakowską przeprowadziła badanie dostępności serwisów internetowych wszystkich dziesięciu kandydatów do urzędu prezydenckiego. Wyniki są przerażające.

Serwisy kandydatów na prezydenta opracowane są z pominięciem zasad dostępności dla osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Błędy i nieprawidłowości w wielu przypadkach są tak kardynalne, że zaskoczyły nawet ekspertów prowadzących badania.

Połowa serwisów nie spełnia w najmniejszym stopniu standardów dostępności. Pozostałe pięć stron WWW otrzymało ocenę dostateczną, jednak balansują na granicy absolutnego minimum, co oznacza, że nie można ich w żaden sposób uznać za dostępne.

Badania przeprowadzili specjaliści z zakresu programowania i dostępności oraz audytorzy niepełnosprawni: niewidomi, niedowidzący i głusi. Podzielono je na dwa etapy – analizę ekspercką oraz badania z użytkownikami. Zastosowano sztywną punktację ocen dla wszystkich serwisów.

Serwisami o najwyższej liczbie punktów okazały się strony dwóch czołowych pretendentów do urzędu prezydenta – Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego. Pomimo rozlicznych błędów jako jedyne zawierały one wersje o zwiększonym kontraście, w obu przypadkach nazwane enigmatycznie „Wersja WAI”. Niestety i w tych wersjach nie ustrzeżono się błędów.

We wszystkich serwisach można znaleźć pełen przegląd grzechów głównych niedostępności – brak nagłówków, brak mapy strony, brak opisu linków lub błędy w ich opisach, bezwzględne wielkości czcionek, niedostateczny kontrast i wiele innych.

Serwisy internetowe kandydatów na prezydenta RP mogłyby być dla osób niepełnosprawnych, tak jak dla wszystkich innych, źródłem informacji pozwalających na świadomy wybór w ramach realizacji prawa obywatelskiego, prawa do głosowania. Niestety w przypadku osób mających szczególnie utrudniony dostęp do zasobów internetowych – niewidomych, niedowidzących, głuchych i głuchoniewidomych – żaden z ubiegających się o głosy nie okazał większego zainteresowania doświadczanymi przez nie w tym zakresie trudnościami.

Kolejność i ocena serwisów:

Bronisław Komorowski – ocena dostateczna – 15 pkt
Jarosław Kaczyński – ocena dostateczna – 15 pkt
Grzegorz Napieralski – ocena dostateczna – 14,5 pkt
Andrzej Olechowski – ocena dostateczna – 14,5 pkt
Marek Jurek – ocena dostateczna – 14 pkt
Kornel Morawiecki – ocena niedostateczna – 11,5 pkt
Andrzej Lepper – ocena niedostateczna – 11,5 pkt
Waldemar Pawlak – ocena niedostateczna – 10,5 pkt
Janusz Korwin – Mikke – ocena niedostateczna – 7,5 pkt
Bogusław Ziętek – ocena niedostateczna – 7 pkt

Bądź na bieżąco - subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Bądź na bieżąco – subskrybuj newsletter MoimiOczami.pl

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Dodaj komentarz do artykułu z Facebooka:

Dodaj komentarz do artykułu przez formularz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz będzie widoczny na stronie, ale nie uczestniczy w dyskusji na Facebooku